Bilgimi Koruyorum

Eğitime Başlarken (Öneriler)

Kişisel veya kurumsal olarak bireyler istemedikçe bilgi güvenliğinin sağlanması mümkün değildir. Bu eğitimle temel olarak günlük yaşantımıza bilgi güvenliği kavramlarını katmak ve dikkat çekilen konuların uygulanmasına yönelik bilgi vermek hedeflenmiştir.

Kullanım kılavuzlarından

hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir © 2011. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu eğitim 4 bölüm olarak düzenlenmiş 13 konudan oluşmuştur. Birinci konu genel giriş mahiyetindedir. Bu konularda genel olarak konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra temel güvenlik tedbirleri almak amacı ile neler yapılabileceğine yönelik yönlendirici bilgiler verilmiştir. Her konunun başında günlük yaşantılarımızla benzerlikler kurularak anlatılan bir hikaye yer almaktadır. Bu senaryolarda geçen güvenlik uzmanı Çağlar Bey ve arkadaşlarının başına gelenleri izlerken günlük olaylar ve yaklaşımlarımızın aslında bilgi güvenliği konusu için de geçerli olduğunu göreceksiniz.

Uzaktan eğitim öğrenen odaklı bir yaklaşımdır. Kendi öğrenme sürecinizi kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Önerimiz kendi planlarınız doğrultusunda konu bazında ilerlemenizdir. Bir seferde tüm eğitimi bitirmek kolay olmayacağından kendinize o gün için örneğin bir konu, iki konu ya da bir bölüm bitirmek gibi hedefler koyabilirsiniz.

Her konu girişteki animasyon sonrasında konu ile ilgili temel sorulara cevap veren sayfalardan oluşmakta sonlara doğru uygulama sayfası ile kısa bir kendini sınama uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sayfalarında soruları doğru da cevaplasanız yanlış da cevaplasanız verilen açıklamaları okumanız faydalı olacaktır.

Eğitim içeriğinde çok fazla olmamakla birlikte bazı bölüm başlarında ve bazı sayfalarda kullanılan flash nesneler olduğu için bilgisayarınızda flash oynatıcısı yüklü olmalıdır.

Her bölümün başında sesli anlatımlar bulunmaktadır. Bu anlatımlar metin olarak da ekranda verildiği için şart olmamakla birlikte hoparlör bağlantısı olması önerilir.

Flash programını yüklemek için: Get Adobe Flash player

Firefox ve internet explorer tarayıcılar için test edilmiş ve 1024*768 çözünürlük için optimize edilmiştir.

Eğitim ya da site hakkında daha ayrıntılı bilgi, görüş ve önerileriniz için adresine mesaj gönderebilirsiniz.

TÜBİTAK / BİLGEM / Siber Güvenlik Enstitüsü (SGE)

    Adres: Tunalı Hilmi Cad. Binnaz Sk. No:2 Kat:2 Kavaklıdere / ANKARA
    Telefon: 0312 4277366
    E-posta:

TÜBİTAK / Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM)

    Adres:  TÜBİTAK / BİLGEM Gebze /KOCAELİ
    Telefon: 0262 6481000

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

Sözlükte bu konu ile ilgili öğe bulunmuyor.

Benzer Projeler ve Kaynaklar

Ulusal Bilgi Güvenliği Programının bir alt projesi olarak TÜBİTAK-UEKAE tarafından gerçekleştirilen:
Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı

Ülkemizde bilgi güvenliği bilincini arttırmak amacıyla gerçekleştirilmiş projeler bu konunun yaygınlaştırılması açısından önemlidir.

Bu projelerden bazıları şunlardır:

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için