Internet ve Ağ Güvenliği: ADSL Modemlerde Güvenlik

ADSL Modem Güvenliği Neden Önemlidir?

ADSL modem güvenliği o kadar kritik bir konudur ki ADSL modemler gerekli tedbirler alınmadan asla kullanılmamalı denilebilir.

 

ADSL Modem Güvenliği

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi ADSL modemler saldırganlar için birden çok olasılık sunmaktadır:

 • Bilgisayar ile ADSL modem arasındaki iletişim dinlenebilir. Bu iletişimi dinleyen bir saldırganın internette yaptığınız işlemleri görmesi, bilgileri ele geçirmesi ve hatta değiştirmesi mümkündür.
 • ADSL Modem'e erişen saldırganlar, hiç farkettirmeden ele geçirdikleri modem üzerinden sakıncalı sitelere ulaşabilir ya da diğer sistemlere yönelik zararlı olabilecek eylemlerde bulunabilirler.
 • Normalde bilgisayarınıza ulaşılamazken, modem üzerindeki açıklıklardan yararlanarak bilgisayarınıza ve bilgilerinize ulaşabilirler.

Bu nedenle modem ve bağlantı güvenliği önemlidir. Modemi korumanın yanı sıra kablosuz bağlantı kullanıyorsanız yapılan kablosuz yayın için de güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • ADSL (ADSL)
  Asimetrik Sayısal Abone Hattı anlamına gelen hızlı internet erişim teknolojisidir.
 • Modem (Modem)
  Bilgisayarınızın telefon ya da internet hattına bağlanarak diğer bilgisayarla bağlantı kurmasına yarayan cihazdır.
 • (Network)
  Ağ birbirine kablolarla veya kablosuz bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme cihazlarının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır.
 • Zombi Bilgisayar (Zombie)
  Zombi bilgisayar, (genelde yalnızca zombi olarak kısaltılır) genel ağa (internet) bağlı, bir kırıcı (hacker) tarafından bilgisayar virüsü veya truva atı ile tehlikeye atılmış bilgisayardır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:
(resim: klavye üzerinde elin gölgesi)

ADSL Modem Güvenliği (Yönetici Arayüzü) - Araştırma

Ülkemizde kullanılan ADSL modemler yönetici arayüzleri güvenliği hakkında yapılan bu araştırma yazısı ... Yazının tamamı için...

Kablosuz Ağların Karanlık Tarafı

Kablosuz ağlar teknolojinin belki de en güzel armağanı. Ağ kurabilmek için döşemek zorunda kalınan kablolar. Hatta o kabloların renklerini doğru ayarlayabilmek için ezberlenen tekerlemeler... Yazının tamamı için...

ADSL kullananlar dikkat!

Kullandığınız kablosuz internet bağlantısı yüzünden başınız ağrıyabilir! Haberin tamamını oku

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için