İnternet yaşamımızı bir çok açıdan kolaylaştırsa da dikkatsiz kullanıldığı taktirde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Internet’te var olan tuzakları farkedebilmek ve hangi web sitesine güvenilebileceği, nasıl güvenli hareket edilebileceğine dikkat etmek önemlidir.

Özellikle internet ortamında, hassas bilgilerin paylaşımı güvenli iletişim yolları ile gerçekleştirilmelidir. Bunun dışında farklı tedbirler de almak gerekir. Örneğin;

  • Tuzak web sitelerine dikkat etmek ve güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmemek.
  • eposta mesajları ile gönderilen bağlantılara dikkat etmek
  • Web sitelerinde gezerken yayılabilen zararlı programlardan korunmak için açılır pencere engelleyicisi kullanmak gereklidir.

Bunların yanı sıra çocukların güvenliğini sağlamak anne babanın görevidir ve bu konuda alınabilecek tedbirler konusunda aileler hem kendilerini hem de çocuklarının bilinçli birer kullanıcı olmaları için özen göstermelidir.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

  • Açılır Pencere Engelleyicisi (Popup Blocker)
    Açılır Pencere Engelleyicisi, istenmeyen çoğu açılan pencerenin görüntülenmesini engeller.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için