Internet ve Ağ Güvenliği: Web Güvenliği

İnternette İşlem Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

İnternet artık hayatımızın hemen her alanında boy gösteriyor.

Ne kadar kaçınsak da kişisel veya hassas bilgileri kullanmadan bazı işlemleri tamamlamak mümkün değil.Bankacılık işlemleri, vergi ödeme, trafik cezası ödeme, alışveriş yapmak, iş başvurusunda bulunma, sosyal ağlara kaydolmak, okul ve ders kaydı, ders notları ve bunun gibi bir çok işlem internetten yapılabiliyor. Doğal olarak bazı kişisel bilgileri de bu aşamada kullanmak durumundayız.

İşte İnternet üzerinden güvenli işlem yapmak için uyulması gereken birkaç kural!

(resim: monitorden çıkan et ve kasadan alınan para)
 • İyi bilinen, güvenilir sitelerden işlem yapın.
 • Başka bir internet sayfası üzerindeki ya da e-posta ile gelen bağlantılardan değil de doğrudan internet adresi yazılarak alışveriş sitesine bağlanın.
 • Her türlü sahte site tehdidine karşı dikkatli olmalısınız. Örneğin bankalardan geldiğini iddia eden şüpheli e-postalar aldığınızda hemen bankanızın çağrı merkezini arayıp durumu bildirmelisiniz.

Alışveriş, interaktif bankacılık gibi işlemlerde

 • İnternet cafe gibi internetin ortak kullanıldığı alanlar yerine kendi bilgisayarınızı kullanın.
 • Ödeme sayfasının güvenli (https’li) site olduğu mutlaka kontrol edin.
 • Ödeme yaparken kişisel bilgilerinizi (Kullanıcı adı, hesap numarası veya şifre gibi) veya kredi kartı bilgilerini girerken sanal klavye kullanın.
 • Internetten yaptığınız ödemeleri mutlaka kredi kartı ekstrenizden kontrol edin.
 • Alışverişlerinizde sanal kredi kartı kullanmaya çalışın ve bu kartın limitini kontrol edin.
 • İnternet bankacılığı için kullandığınız parolanızı banka çalışanları dahil kimseyle paylaşmayın.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • HTTP (HTTP)
  HTTP (Hypertext Transfer Protocol, Türkçe Hipermetin Aktarma İletişim Kuralı) bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiperortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim kuralıdır.
 • HTTPs (HTTPs)
  HTTPS (Secure Hypertext Transfer Protocol, güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilir.
 • SSL (SSL)
  Secure Socket Layer (Türkçe'ye Güvenli Yuva Katmanı olarak çevrilebilir) protokolü, internet üzerinden şifrelenmiş güvenli veri iletişimi sağlar.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

“Kredi Kartı Sahteciliği”

Kredi kartı sahteciliğinin önüne geçebilmek ancak kart hamillerinin ve iş yeri sahiplerinin alacakları tedbirler ile mümkün olabilir. Yazının tamamı için...

Kredi Kartı Dolandırıcılığında 10 Yöntem

Polis kayıtlarına göre, 10 değişik türde kredi kartı dolandırıcılığı yapılıyor. Haberin devamı için...

Tek Kullanımlık Şifre Dönemi

Bireysel İnternet Bankacılığında "Tek Kullanımlık Şifre" uygulamasının 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren başlayacağı bildirildi. Haberin devamı için...

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için