Internet ve Ağ Güvenliği: Güvenlik Duvarı ile Korunma

Güvenlik Duvarı Nasıl Yapılandırılır?

Güvenlik duvarları işletim sistemlerinin bir parçası olmanın yanı sıra ayrı programlar olarak da kurulabilir.Güvenlik duvarı yapılandırmalarında genel olarak izlenen adımlar şunlardır:

 1. İşletim sistemi üzerindeki güvenlik duvarını aktif hale getirmek.
 2. Güvenlik duvarı üzerinde kurallar tanımlamak. Bu kurallar genellikle aşağıdaki gibi kategorize edilebilir;
  • Programlara erişim için izin verilmesi veya engellenmesi
  • Belirli IP'ye sahip bilgisayarlardan erişimlere izin verilmesi ya da engellenmesi

İşletim sisteminin güvenlik duvarı dışında ayrıca güvenlik duvarı programları da kurabilirsiniz. Ücretsiz sunulanlar olduğu gibi ticari olanlar da vardır.

"Emin değilseniz izin vermeyin"

Güvenlik duvarı bir programın internete erişmek istediğini belirtiyorsa ve siz bu programın ne yaptığını bilmiyorsanız, ya da verilen mesaj çok anlaşılır bir mesaj değilse istenen izni onaylamak yerine reddetmeyi bir alışkanlık haline getirmek genel olarak uzmanların önerdiği bir yaklaşımdır.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • Güvenlik Duvarı (Firewall)
  Güvenlik duvarı kurulduğu sisteme gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek yetkisiz veya istenmeyen yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.
 • (Network)
  Ağ birbirine kablolarla veya kablosuz bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme cihazlarının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır.
 • İşletim Sistemi (Operating System)
  İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.
 • IP adresi (IP address)
  IP (Internet Protokol) adresi, interneti protokolünü kullanan diğer ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alış verişi yapmak için kullandıkları adrestir.
 • TCP/IP (TCP/IP)
  İnternet protokol takımı, İnternet'in çalışmasını sağlayan bir iletişim protokolleri bütünüdür. Bazen TCP/IP protokol takımı olarak da adlandırılır. TCP (Transmission Control Protocol ) ve IP (Internet Protocol) ün kısaltmalarıdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

 

Pardus - Güvenlik Duvarı Yöneticisi

Güvenlik Duvarı Yöneticisi, ağ arayüzlerinden sağlanan iletişimde, istenilen kuralları kolayca yerine getirmeyi sağlayan bir uygulamadır. Yazının Tamamı

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için