Internet ve Ağ Güvenliği: Güvenlik Duvarı ile Korunma

Güvenlik Duvarı Nedir / Ne İşe Yarar?

Güvenlik duvarı dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı koruma sağlayarak yetkisiz kişilerin bilgisayarınıza erişmesini engeller.

Güvenlik duvarı kurulduğu konumda gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayarınıza ya da bigisayar ağınıza yetkisiz veya istemediğiniz kişilerin çeşitli yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.

Güvenlik duvarları;

 1. Ev ve küçük ofislerde internet güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılırken,
 2. Kurumsal olarak da genelde bilgisayar ağına erişim kontrolü amacı ile kullanılır.

Yapılan iş aynı olsa da kurulduğu yere göre farklı benzetmeler yapılabilir.

(resim: bahçe kapısı)
 1. Eğer evinizi bir bilgisayara benzetecek olsak bilgisayarınızın parolası evinizin kapısı anlamına gelirdi. Bu durumda, bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı ise normalde kilitli duran bir bahçe kapısına ya da apartman kapısına benzetilebilir.
 2. Bir kurumda ya da bir kaç bilgisayarın bağlı olduğu bilgisayar ağına erişim noktalarından birisine kurulu olan bir güvenlik duvarı ise bir bölgeyi korumak için çevrelenmiş duvara ve kontrollü geçiş noktalarına (nizamiye gibi) benzetebiliriz.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • Bilgisayar Virüsü (Computer Virus)
  Veri girişi yoluyla bilgisayarlara yüklenen, sistemin veya programların bozulmasına, veri kaybına veya olağandışı çalışmasına neden olan yazılım.
 • Güvenlik Duvarı (Firewall)
  Güvenlik duvarı kurulduğu sisteme gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek yetkisiz veya istenmeyen yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.
 • (Network)
  Ağ birbirine kablolarla veya kablosuz bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme cihazlarının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

Türkiye’ de internet güvenliği yeterli değil

İnternet kullanıcılarının, web tehditlerine karşı korunmak için yeterli önlem alınmadığı görüldü. Haberin devamı için...

Windows 7 hem güvenli hem değil.

Kutusundan çıktığı gibi yüklenen, güncellemeleri yapılmayan, Windows Güvenlik Duvarı ve Windows Defender servisleri kapatılmış bir Windows 7'nin her 10 virüsten 8'ine karşı savunmasız olduğu görüldü. Haberin devamı için...

Microsoft zararlı yazılımlar hakkında uyardı:

Siber suçların dünya genelindeki maliyeti 1 trilyon doları aşarken, kişilerin bilgilerini çalma amaçlı kurulan siteler geçen yılın aralık ayında 31.173 gibi rekor bir sayıya erişti. Haberin devamı için...

Güvenlikte sınıfta kaldık

Trend Micro’nun Türkiye’de “Global Web Tehditleri” konulu ankette internet kullanıcılarının bilgi güvenliği tehditlerine karşı korunmadığını gösteriyor. Haberin devamı için...

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için