Bilgisayar ve Erişim Güvenliği: Dosya Erişim ve Paylaşım Güvenliği

Paylaşım Yapılandırma ve Şifreleme Kılavuzları

Dosya Paylaşımı Yapılandırma Kılavuzları

Dosya paylaşım mekanizmaları işletim sistemine göre farklılık gösterebilir. Aşağıdaki bağlantılardan sık kullanılan bazı sistemler için hazırlanmış kılavuzlara erişebilirsiniz.

PardusWindows 7

Windows VistaWindows XP


Şifreleme Kılavuzları (örnek)

Şifreleme ile ilgili örnek kılavuzlar aşağıda listelenmiştir.

resim: dosyaların parola ile korunması
 • Pardus’ta "Şifreli dosya sistemi oluşturmak":

  Diskiniz üzerinde bulunan ve gizliliğinden emin olmak istediğiniz verilerin güvenliğini sağlamak için Pardus'ta kendinize şifreli dosya sistemleri yaratabilirsiniz.
  Yazının tamamı için tıklayın
 • Çok Gizli: Dosya Şifreleme ve Erişim Hakları

  Bilgisayarınızdaki her dosyanın, her kullanıcı tarafından görülmemesini isteyebilirsiniz. Veri şifreleme sistemi EFS ve NTFS hakları ile, bilgisayardaki hangi dosyalara hangi kullanıcıların erişebileceğini belirleyebilirsiniz.
  Yazının tamamı için tıklayın.
   

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • Paylaştırılmış Klasör (Shared Folder)
  Paylaştırılmış klasörler başkasının erişimine izin verdiğiniz ve çoğu zaman dosya paylaşmak amacıyla kullandığımız klasörlerdir.
 • İşletim Sistemi (Operating System)
  İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.
 • USB Bellek (USB Flash)
  Kapasiteleri 256 GB'a kadar ulaşabilen, küçük, hafif, çalışma esnasında sökülüp takılabilir ve taşınabilir veri depolama aygıtlarıdır.
 • NTFS (NTFS)
  NTFS (New Technology File System; Yeni Teknoloji Dosya Sistemi), Windows NT'nin standart dosya sistemidir ve Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista'da da standart olarak kullanılmıştır. Microsoft'un önceki FAT dosya sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla oluşmuştur.
 • EFS (EFS)
  Veri Şifreleme Sistemi anlamına gelen bir bilgisayar terimi kısaltmasıdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:
(resim) dosya paylaşımı

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için