Saldırılar en çok ne zaman gerçekleşir biliyor musunuz?

 • Bir güvenlik açıklığının yayınlanması ile ilgili güncellemenin yayınlanıp uygulanması arasında geçen kısa sürede
Bu nedenle yazılımlarımızı düzenli ve sürekli olarak güncelleştirmek önemlidir.Yazılımlarda zaman zaman hatalar veya eksiklikler keşfedilir. Bilgisayar sistemlerini dışarıdan gelecek saldırılara (virüs ya da hacker) açık hale getiren bu zaaflara güvenlik açıklığı denir ve ancak yazılımlar güncellenerek kapatılabilir.

(resim: Düzenli yazılım güncelleme)

Bu açıklıkları giderme amacı ile yazılım ve işletim sistemleri geliştiricileri

 • yeni sürümler,
 • yazılım yamaları, ya da
 • hizmet paketleri

yayınlar.

Yayınlanan güncellemelerin sürekli takip edilmesi ve bilgisayarlarınıza gerekli kurulumların hızla yapılması gerekir.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • Bilgisayar Virüsü (Computer Virus)
  Veri girişi yoluyla bilgisayarlara yüklenen, sistemin veya programların bozulmasına, veri kaybına veya olağandışı çalışmasına neden olan yazılım.
 • Bilgisayar Korsanı (Hacker)
  Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan,bilgisayar programlama alanında standartın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişidir. Amaçlarına göre farklı adlandırılırlar:
  Siyah Şapkalılar: Her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabilen bu en bilindik hacker'lar, sistemleri kullanılmaz hale getirir veya gizli bilgileri çalar. En zararlı hacker'lar siyah şapkalılardır.
  Beyaz Şapkalılar: Beyaz şapkalılar da her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabiliyor ancak kırdığı sistemin açıklarını sistem yöneticisine bildirerek, o açıkların kapatılması ve zararlı kişilerden korunmasını sağlıyorlar.
 • Yazılım Yaması (Software Patch)
  Yazılımlarda oluşan bir hatayı ya da programın içeriğindeki hatalı bir fonksiyonu düzelten bir programcıktır.
 • Hizmet Paketi (Service Pack)
  Piyasaya sürülen bilgisayar yazılımlarının, ortaya çıkan hata ve açıklıklarını giderecek, varsa yeni özelliklerini ortaya çıkaracak yama tabir edilen programcıkların tek bir paket halinde toplandığı yazılımdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

Programlarınız eski olabilir,
açıklıkları kapatılmış ise problem yok.


(resim: Yazılım Güncelleme)

İşletim Sistemleri Güvenliği

...işletim sistemlerinin güvenliği bütün sistemin güvenliği için büyük rol oynamaktadır. İşletim sistemi açıklıkları ve zayıflıklarına karşı gerekli önlemler uygulamaya geçirilmediği sürece... Yazının tamamı için...

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için