Bilgisayar ve Erişim Güvenliği: Parola Güvenliği

Yaparak Öğrenelim (Parola Ölçer)

Parola denetleyicileri farklı düzeylerde kontroller yaparlar. Bazıları sadece temel prensipleri kontrol ederken bazıları çok daha farklı kriterleri hesaba katar.

Aşağıdaki parola alanına deneme amacı ile parolalar girerek puanlamalarını inceleyebilir ve kriterler hakkında bilgi alabilirsiniz. Nasıl mı?

Parolanızı Ölçün!

Parola: Parolayı Göster Parolayı Gizle Ekle
Puan (%): 0% Çok Kısa  
Toplam puan: 0 (Fazla tekrar yokken toplam puan  :  0)  
  Tipi Açıklama Min. Sayı Toplam sayı Puan Ceza Toplam Puan
  3 Kritik özellikler          
  3 Karakter sayısı*          
  3 Önerilen karakter sayısı          
  3 Küçük harf kullanımı*          
  3 Büyük harf kullanımı*          
  3 Rakam kullanımı*          
  3 Sembol kullanımı*          
  3 Rakamların aralarda kullanımı          
  3 Sembollerin aralarda kullanımı          
  2 Ardışık harf kullanımı          
  2 Ardışık rakam kullanımı          
  2 Klavye kalıpları kullanımı          
  2 Tekrarlanan kısımlar var          
  2 Tersten yazılan kısımlar var          

Bu yazılım CC-GNU GPL versiyon 2.0 veya takip eden versiyonlara ait lisans altında rahatça kullanılıp dağıtılabilir.

* ile işaretlenmiş tüm kriterlerden alınan toplam puanı gösterir. Belirli sayıda kriter karşılandığında puan alınmakta, aksi durumda puan kaybedilmektedir.

Parolanın en az kaç karakterden oluştuğu en önemli faktörlerden birisidir. Uzun parolalar daha iyidir. Belirli bir uzunluk beklenmektedir.

Ne yazık ki tüm sistemler uzun parolaları desteklememektedir.

Önerilen en kısa parola uzunluğunu gösterir. Bu sayının üzerine çıkılması ek puan olarak değerlendirilir. Parolanızın daha uzun olması ele geçirilmesini daha güç hale getirecektir.

Küçük harf kullanımı paroladaki olası karakter sayısını artırmak amacı ile kullanılmalıdır.

Parolaların ele geçirilmesini zorlaştırmak için büyük harf kullanımı önemlidir. Sadece başlarda değil beklenmeyen yerlerde de büyük harfler kullanın.

Rakam kullanımı olası alfabe büyüklüğünü artırarak parolaların ele geçirilmesini zorlaştırır. Yıl, doğum günü gibi kolay tahmin edilebilen ve tipik sayılar kullanmaktan kaçının.

Sembol kullanımı güçlü bir parolanın en önemli işaretlerindendir. Bu şekilde alfabe boyutu artmaktadır ve aynı zamanda kelime kullanımı gibi kalıpların dışına çıkılmaktadır. Örneğin "Kelime" yerine "K*lim/" ya da "Kel@im-e!" yazmak gibi.

En sona rakamlar eklemek genelde uygulanan bir davranıştır. Bu sebeple, aralarda rakam kullanırsanız size ek puan vermekteyiz.

Birçok kişi parolalarını güçlendirmek için sembol kullanmakta fakat genelde bunu en sona eklemektedirler. Bu sebeple, sembollerin aralarda kullanılmasını takdir ediyoruz.

Bir çok kullanıcı "abc", "rst" gibi kolay hatırlanan kalıpları kullanma eğilimindedir. Bu kullanım şeklinden kaçınmaktayız. Parolanızda bu tip kalıpları kullandığınızı tesbit ettiğimiz durumda bir ceza puanı uygulanmaktadır.

Hatırlaması kolay rakam kombinasyonları da kolay tahmin edildiklerinden, parola içinde kullanımları risklidir. 012, 789 gibi kalıplar tesbit edildiğinde bir ceza puanı uygulanmaktadır.

Klavye üzerinde birbirine yakın tuşların kullanılması kolay hatırlanabilir bir yöntem olsa da parola kırma programlarının ilk deneyeceği özelliklerdendir.

Bir parola aynı kalıp ya da bölümlerin tekrar tekrar kullanılması nedeni ile gittikçe daha zayıf bir parolaya dönüşmektedir.

Bir set karakterin tersten yazılması parolayı daha güçlü kılmaz. Bu sebeple, tersten yazılarak tekrar edilmiş kalıplara rastlandığında bir ceza puanı uygulanmaktadır.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

Sözlükte bu konu ile ilgili öğe bulunmuyor.

Bu parolalar ne kadar güçlü?

Aşağıdaki parolalar güçlü mü? Tıklayın öğrenin.

password Jane2008 t88t88 Foobar Foobar99 qwertz Qw3rt2 71562563512 catecate catekate foo99foo99 12testtest wolwOlWol Foooob QtessetZ

Parola Karşılaştırma Listesi

Parolalarınızı buraya ekleyerek karşılaştırın.

Parola Ne Kadar Güçlü

İşaret Kılavuzu


  Bu kriter karşılanmamaktadır. Parolanızı değiştirmelisiniz..
  Parolanız bu kriteri karşılamaktadır.
  Kriterin üzerine çıkılmıştır. Bu kriter açısından parolanız son derece güçlü.
  Bu renkteki kriter yapılan son parola değişikliğinden etkilenmiştir.
3 Bu kriter üç seviye içerir; ("Kaldı", "Gerekli", "Yeterli").
2 Bu kriter "Geçti" ve "Kaldı" şeklinde iki seviye içerir.

Sayfa Hakkında

Bu web sayfası herhangi bir sunucuya parola verisi aktarmamaktadır. Uygulama sadece sizin internet tarayıcınızda çalışmakta ve parola ölçümleriniz gözlem ve tecrübelere dayanmaktadır.Bu uygulama parolanızın güvenliğini garanti etmez. Amacımız sizin prensipleri öğrenmeniz ve daha uygun parolalar bulmanıza yardımcı olmaktır.


Bu uygulamanın orjinal kaynak kodu CC-GPL-2.0 lisansı ile kullanılabilmekte, değiştirilebilmekte ve dağıtılmaktadır.

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için