Bilgisayarınızı korumak, bilgisayar içinde sakladığınız bilgileri korumak adına çok önemlidir. Bilgisayarınıza uzaktan ya da fiziksel olarak erişilebilir.

Fiziksel erişimi engellemek için

 • bilgisayarınıza ve/veya işletim sistemine şifre tanımlamalı
 • bilgisayarınızın başından kalkarken mutlaka oturumunuzu kilitlemelisiniz.

Şifreli ekran koruyucu gibi özellikleri kullanmak da bu konuda sizi çok rahatlatacaktır.

 • Uzaktan erişimleri engellemek konusu güncel işletim sistemi ve anti-virüs yazılımları kullanmak, güvenlik duvarı yapılandırmak gibi ileride anlatılacak konularda ele alınmaktadır.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

 • Virüsten Korunma (Antivirus)
  Bilgisayarınızı ya da sisteminizi bilgisayar virüslerinden korumaya ve bilgisayar virüslerini temizlemeye yarayan yazılımdır.
 • Güvenlik Duvarı (Firewall)
  Güvenlik duvarı kurulduğu sisteme gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek yetkisiz veya istenmeyen yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.
 • İşletim Sistemi (Operating System)
  İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.
 • Ekran Koruyucusu (Screen Saver)
  Bilgisayarda monitörün uzun süre kullanılmadan açık kalması durumunda devreye giren, monitörün ömrünün azalmasını ve parola ile korunduğunda yetkisiz erişimi engelleyen yazılımdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için