Bilgisayar ve Erişim Güvenliği: Bilgisayara Giriş Güvenliği

Bilgisayara giriş güvenliği nedir, neden önemlidir?

Bilgisayara giriş güvenliği, bilgisayarın içinde sakladığınız bilgilerin de güvenliği anlamına gelmektedir. Bu nedenle son derece önemlidir.

Peki, bilgisayarınıza fiziksel olarak erişebilen bir kişinin bilgisayarınızdaki tüm bilgilere ulaşması normal mi?fiziksel erişimBu konuda ilk adım fiziksel güvenliktir. Öncelikle bilgisayarınızın bulunduğu yerin güvenliği sağlanmalıdır.

  • En çok karşılaşılan problemlerden birisinin dizüstü bilgisayarların çalınması olduğunu biliyor musunuz?
  • Kritik alanlarda bilgisayar sistemlerine ulaşmak için yetkili kişilerin bir çok kimlik doğrulama mekanizmasından geçmesi gerekir.

Peki ya siz?
Bilgisayarınızın veya bilgilerinizin bulunduğu ortamın güvenliği açısından almanız gereken tedbirler var mı? Bu konuda tedbirler aldı iseniz yeterli mi?

Neden Giriş Güvenliği?

kullanıcı adı ve parola

Fiziksel erişimi kontrol ettikten sonra bilgisayara giriş güvenliğinden bahsetmek de doğru olacaktır. Bilgisayara giriş aşamasında alınan güvenlik tedbirleri sayesinde yetkisi olmayan kişiler:

  • Fiziksel olarak bilgisayarınıza erişebilseler de bilgilerinize erişemeyeceklerdir.
  • Bilgisayarınız bir bilgisayar ağına veya internete bağlı olsa da, ağ üzerinden bilgilerinize erişemeyebilirler.

UNUTMAYIN!
Bilgisayarınızda sakladığınız bilgilerin önemi arttıkça, bilgisayarınızın giriş güvenliğinin önemi de bir o kadar artacaktır.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

  • (Network)
    Ağ birbirine kablolarla veya kablosuz bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme cihazlarının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:
(Resim: kullanıcı adı ve parola ile giriş)

Kişisel Bilgisayarlar için Temel Güvenlik Adımları

...profesyonel sistem yöneticilerinden güvenlik desteği veya koruması alma şansı olmayan kişisel kullanıcıların kendi çabalarıyla bilgisayarlarının güvenliğini nasıl artırılabileceği...
Yazının devamı için...

Bilgi Güvenliği Açısından Erişim Kontrolü

Erişim kontrolünü etkin ve efektif olarak uygulamak, başta veri kaybı olmak üzere birçok konuda daha güvenli bir yapıda olmanızı sağlayacaktır.
Yazının devamı için...

Fiziksel ve Çevresel Güvenlik

Fiziksel ve çevresel güvenlik, işyerine yetkisiz erişimlerin engellenmesi ve bilgi varlıklarının hırsızlığa veya tehlikeye karşı korunmasıdır.
Yazının devamı için...

Saldırıya uğrayan PC'nizi kurtarın!

PC'nizin dinlendiğini veya hack'lendiğini nasıl anlarsınız? İşte bunu anlamanın ve kurtulmanın yolu! Haberin tamamı için

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için