Bilgi Güvenliği: Neden Bilgi Güvenliği?

Dikkat Düşünce Tuzağı

Bilgi güvenliği konusunda birçok kişi benzer hatalar yapabiliyor. Ne yazık ki bu konuda “yalnız olmamak”, “yalnız olmadığını bilmek” bir teselli vermiyor. Aksine kapımızda bekleyen tehditleri artırıyor.

Kolaylıkla düşebileceğiniz düşünce tuzakları, yanlış çıkarımlar, riskli düşünceler nelerdir?


Aşağıdaki tuzakların üzerine gelerek tuzakları açığa çıkartın.

Antivirüs (virüsten korunma) yazılımımız var, dolayısıyla güvendeyim! Bilgimin kopyasını alıyorum, güvenlikten bana ne! Güvenlikten bilgi işlem sorumludur (“Bizim evde/ofiste o işlerle ilgilenen başka biri var. Benim öğrenmeme gerek yok”)
Güvenlik duvarı (firewall) kullanıyoruz, dolayısıyla güvendeyiz! Güvenlik saldırıları kurum dışından geliyor! Bilgisayardan pek anlamıyorum. Bu işler çok zor ve karışık.
Bilgisayarla pek işim olmuyor. Bu konu beni ilgilendirmez. Aşırı şüpheci olmaya gerek yok. En fazla bir kaç önemsiz dosya gider. Bana birşey olmaz. Bugüne kadar birşey olmadı sonra da olmaz.

Konu Listesi / Menü

Bilgimi Koruyorum

Bilgi Güvenliği

Bilgisayar ve Erişim Güvenliği

Tehditler ve Korunma Yöntemleri

Internet ve Ağ Güvenliği

Sözlük *

  • Bilgisayar Virüsü (Computer Virus)
    Veri girişi yoluyla bilgisayarlara yüklenen, sistemin veya programların bozulmasına, veri kaybına veya olağandışı çalışmasına neden olan yazılım.
  • Virüsten Korunma (Antivirus)
    Bilgisayarınızı ya da sisteminizi bilgisayar virüslerinden korumaya ve bilgisayar virüslerini temizlemeye yarayan yazılımdır.
  • Güvenlik Duvarı (Firewall)
    Güvenlik duvarı kurulduğu sisteme gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek yetkisiz veya istenmeyen yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.
Web Uygulama Güvenlik Sözlüğü:

Dikkat Kötü Düşünce Çıkabilir!

(Resim:Dikkat! Düşünce tuzağı var)

"Herkes için güvenlik"

Ulusal Bilgi Güvenliği Kapısı, "Herkes için güvenlik" bölümü Tüm yazılar için...

© 2011 Tüm hakları TUBİTAK-BİLGEM'e aittir. Kullanım Şartları yerine getirilmeden ve referans gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu sayfa T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı kapsamında yapılmıştır.
Bilgi için